poniedziałek, 23 maja 2016

Jak przygotować kolaż ze zdjęć

Jest wiele okazji do sprezentowania zdjęć w formie kolażu. Jednym z nich jest zbliżający się Dzień Matki. Podpowiemy Ci, jak wykonać kolaż w kilka minut.

Dostępnych programów jest bardzo wiele. Nasz opis przedstawimy na podstawie darmowego programu jakim jest Collagerator - szczególnie polecamy go osobom, które nie mają doświadczenia w użytkowaniu programów graficznych. Program Collagerator jest bardzo intuicyjny w obsłudze.


Co jest potrzebne do wykonania kolażu (propozycja):
- komputer stacjonarny lub przenośny (program nie jest dostępny na telefony, tablety itp.)
- zdjęcia w jak najlepszej rozdzielczości
- odrobina cierpliwości
- zapoznanie się ze wskazówkami z tego artykułu

  1. Pobierz i zainstaluj program.
  2. Po włączeniu programu pojawi się krótkie menu wyboru.
wybierz "New collage"


Z podanych rozmiarów można wybrać ten, który najbardziej odpowiada jednak zalecamy wprowadzić własny rozmiar wybierając "custom page".

Dla przykładu przyjmijmy, że potrzebujemy wydruk w formacie 30x45 cm.


Pamiętaj, że projekt aby nadawał się do druku i faktycznie miał wielkość 30x45 cm konieczne jest ustawienie rozdzielczości na 300 dpi (wartość interesującego nas wymiaru ustawiamy w centymetrach natomiast rozdzielczość ("resolution") ustawiamy w calach).

Do wyboru mamy również układ projektowania w pionie (portrait) lub poziomie (landscape).


Jeśli masz w planach przygotować kilka kolaży do druku możesz zaznaczyć opcję "save for quick access" - domyślnie w nazwie pojawi się wcześniej określony wymiar.

Po określeniu wymiarów kolażu program oferuje pięć możliwości projektowania.
  • Photo Drop
  • Photo Drop on black (to samo co pierwsza ale na czarnym tle)
  • Black border
  • Mosaic
  • No turns
Zalecam przetestowanie każdej z nich jednak wg mnie najbardziej sprawdzi się "Photo drop", gdyż wybranie tej opcji nie przytnie zdjęć, dając jednocześnie możliwość dowolnego przesuwania, powiększania i pomniejsza zdjęć.

Nawet w trakcie projektowania można zmienić rodzaj projektowania (np. z "Photo drop" na "No turns"). Poniżej grafika obrazująca jak tego dokonać.

Ikonką plusa dodaj pliki do projektu.

Ważne ! Zapisany plik projektu nie zawiera wykorzystanych plików, a jedynie posiada informację o tym, gdzie znajdują się one na dysku. Istotne jest, aby w trakcie projektowania nie zmieniać miejsca położenia wykorzystywanych plików lub w przypadku korzystania z dysków zewnętrznych były one cały czas podpięte do komputera. Sposobem, aby się tym nie przejmować, jest zebranie do jednego folderu wszystkich zdjęć, z których ma powstać kolaż oraz zapisanie tego folderu na wbudowanym dysku komputera. W razie pomyłki, przy otwieraniu projektu można na nowo wyznaczyć foldery ze zdjęciami jednak jest to już czasochłonne.


Aby zapisać projekt należy wybrać opcję "Save as..."
natomiast aby plik nadawał się do druku należy z menu wybrać "Export..."


Z menu "Format" zalecamy zmienić z domyślnie ustawionego "png" na "jpg" i zapisać na dysku.
Tak przygotowany kolaż można wydrukować.

Jeśli wydruk planujesz włożyć w ramkę lepszym wyborem będzie papier matowy niż papier błyszczący.

Brak komentarzy: